+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Premier na szczycie w Brukseli

Wiadomosci  MS 2013-03-20 19:19

Donald Tusk jest spokojny o pozytywną decyzję Komisji Europejskiej w sprawie odblokowania pieniędzy na polskie drogi. Premier w rozmowie z dziennikarzami odniósł do sprawy zamrożenia przez Komisję Europejską trzech i pół miliarda złotych w związku ze zmową cenową przy kontraktach na budowę dróg. Donald Tusk zapewnił, że jest spokojny o pozytywną decyzję. - Nie niecierpliwię się. Ma to znaczenie reputacyjne. Oczywiście gdyby to miało trwać lata, to byłby kłopot, ale czy to będzie w tym czy w przyszłym tygodniu, to nie ma znaczenia - mówił szef rządu.

Relacje UE-Rosja
Donald Tusk poinformował, że podczas dyskusji szczytu UE na temat Rosji poruszy m.in. sprawę śledztwa smoleńskiego i wraku TU-154M. - Podczas przeglądu spraw rosyjskich będę oczywiście także mówił o tym polskim specyficznym problemie, jakim jest kwestia śledztwa smoleńskiego i sposoby postępowania Rosji, które jest nie do zaakceptowania, szczególnie jeśli chodzi o przedłużającą się kwestię wraku samolotu - powiedział premier. Dodał jednak, że zdaje sobie sprawę, że europejska opinia w tej kwestii nie będzie mieć kluczowego znaczenia.

Budżet UE
Premier Tusk podkreślił również, że Polska ma „naprawdę dość komfortową sytuację, ponieważ budżet, jaki przyjęliśmy na Radzie Europejskiej, z polskiego punktu widzenia zadowalający, jest budżetem z punktu widzenia Unii jako całości dość oszczędny".

Donald Tusk stwierdził, że „praktycznie nie zachodzi zagrożenie” odrzucenia budżetu przez Parlament Europejski, choć czysto teoretycznie jest możliwe. - Ewentualne zmiany, które będą wynikiem negocjacji z Parlamentem Europejskim, jeśli zajdą jakieś istotne zmiany, powinny być raczej na korzyść tych, którzy są biorcami funduszy unijnych – dodał.

- Polska bardzo konsekwentnie przekonuje wszystkich partnerów, żeby spotykać się przede wszystkim w formacie 27 krajów. W tym roku te spotkania w innych formatach będą prawdopodobnie dwa: dzisiaj strefa euro i jesienią „dwudziestka piątka”, czyli te państwa, które uczestniczą w pakcie fiskalnym – powiedział.

Reforma unii gospodarczej i walutowej (UGW), stosunki zewnętrzne Unii Europejskiej (UE) oraz tzw. semestr europejski - o tym rozmawiają w czwartek i piątek szefowie państw i rządów UE.

W czasie spotkania w Brukseli przedstawiciele państw Unii Europejskiej zakończą pierwszą fazę tzw. europejskiego semestru w roku 2013. Rada Europejska oceni ogólne postępy poczynione przez kraje członkowskie w realizacji zaleceń na rok 2012. Przyjmie też strategiczne porady i wytyczne dla państw UE na rok 2013.

Przedmiotem prac Rady Europejskiej będzie również reforma unii gospodarczej i walutowej, w tym postępy prac nad unią bankową. Kolejny temat to stosunki zewnętrzne UE.

Szefowie państw i rządów krajów, które są sygnatariuszami paktu fiskalnego, przyjmą deklarację ws. regulaminu szczytów strefy euro. Najbliższy szczyt w tym formacie 25 państw odbędzie się w październiku 2013 na marginesie Rady Europejskiej.

Źródło: premier.gov.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu