+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Ostatnia szychta w KHW i KWK Krupiński - chaosu w górnictwie ciąg dalszy

Energetyka  ms 2017-03-16 15:20

W czwartek, 16 marca podczas konferencji prasowej w Katowicach posłowie Platformy Obywatelskiej Paweł Bańkowski, Andrzej Czerwiński i Krzysztof Gadowski odnieśli się do chaotycznych działań rządu w górnictwie.

-Plan, który miał być planem ratowania kopalń okazuje się planem ich likwidacji. KWK Wieczorek i Ruch "Śląsk" zostaną zlikwidowane jeszcze w 2017 roku - mówił poseł Gadowski. 
- Rząd traci czas i pieniądze Polaków! 8 mld zł to pieniądze nie na rozwój regionu tylko na zamykanie kopalń - dodawał Krzysztof Gadowski.


Odnosząc się do sytuacji KWK "Krupiński" poseł Gadowski zwracał uwagę na tworzenie przez rząd kolejnych zespołów, które mają uzasadnić polityczną decyzję o likwidacji kopalń. 
- O tym jak minister Tchórzewski liczy się z niezależnymi opiniami pokazała sytuacja Grupy Roboczej ds. zbadania zasadności przekazania KWK "Krupiński" do SRK, gdzie 8 z 15 członków  złożyło zdania odrębne - mówił poseł.
Jak dodawał Gadowski Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej złożył do Marszałka Sejmu wniosek o informacje Premier Szydło w sprawie przeniesienia KWK "Krupiński" do SRK na najbliższym posiedzeniu Sejmu 22 marca.

Zdaniem posła Pawła Bańkowskiego rząd aktualnymi działaniami kupuje sobie spokój społeczny nadając działaczom związkowym przywileje (m.in. związane z urlopami górniczymi) dotychczas zarezerwowane tylko dla pracowników dołowych.

Poseł Paweł Bańkowski przypominał deklaracje polityków PiS z kampanii wyborczej. 12 stycznia 2015 na wyjazdowym posiedzeniu w Rudzie Śląskiej Klub Parlamentarny PiS przyjął Stanowisko w sprawie zagrożenia dla istnienia polskiego górnictwa węglowego na Śląsku. W jednej ze sformułowanych tez posłowie PiS oświadczyli, że "zamykanie kopalni, która ma zasoby węgla wystarczające na blisko 60 lat (Sośnica-Makoszowy) nosi znamiona dywersji politycznej prowadzącej do likwidacji górnictwa węgla kamiennego na Śląsku i uzależnienia naszych elektrowni od węgla z importu, najpewniej węgla rosyjskiego." Symbolem tego jak politycy PiS potraktowali górników świadczy ostatnia tona węgla wydobyta z Kopalni Makoszowy 30 grudnia 2016.

Podobne zapewnienia w czasie kampanii wyborczej można było często usłyszeć z ust polityków Prawa i Sprawiedliwości. Bańkowski przypomniał też zapewnienie Beaty Szydło, z października 2015 roku kiedy jako kandydatka na premiera obiecywała, że "polskie górnictwo będzie konkurencyjne i będzie się rozwijało, a miejsca pracy nie tylko będą utrzymane, ale będą powstawały nowe".


Tymczasem od grudnia 2015 do dzisiaj zlikwidowano w trwale ponad 6 tys. miejsc pracy, nie licząc zatrudnienia w przedsiębiorstwach okołogórniczych. Jak przypominał poseł Bańkowski jedno miejsce pracy "na dole" generuje od 4 do 6 miejsc poza kopalniami.

 

Na pytania posłów Bańkowskiego i Gadowskiego do Ministra Energii ile miejsc pracy w miejsce zlikwidowanych w górnictwie rząd zamierza utworzyć na Śląsku posłowie nie dostali odpowiedzi.

 

Bańkowski stwierdził także, że propozycje Ministerstwa Energii w sprawie norm jakości węgla kamiennego, których zadaniem miała być poprawa jakości powietrza i ograniczenie importu węgla nie spełniają oczekiwań Ministerstwa Środowiska i branży węglowej.

Zdaniem byłego Ministra Skarbu Państwa Andrzeja Czerwińskiego w polityce rządu wobec górnictwa brakuje trzech podstawowych rzeczy:
- wieloletniej strategii. Proponowane założenia są znane nielicznym i nie jest ona publicznie dyskutowana.
- dostosowania polskiego prawa do europejskiego. Zdaniem Czerwińskiego Polska nie jest w stanie stworzyć własnej strategii ograniczenia emisji CO2 nie uwzględniając przepisów prawa europejskiego. "Jeśli ktoś mówi, że Polska pójdzie swoją ścieżką w redukcji emisji to znaczy, że nie będzie respektować przepisów UE". To według Czerwińskiego może grozić powolnym wyprowadzaniem Polski z Unii europejskiej.
- źródeł finansowania.

Źródło: platforma.org

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu