+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Nowy Sącz. Zjednoczona opozycja zbiera siły przeciwko rządzącemu w mieście PiS

Wiadomosci  Janusz Bobrek 2018-02-20 08:59

Platforma Obywatelska m.in. z Nowoczesną, KOD-em i SLD chce wystawić wspólnego kandydata na prezydenta Nowego Sącza oraz jedną listę do rady miasta. W koalicji tej zabraknie jednak... Koalicji Nowosądeckiej, której kandydat cztery lata temu niemal pokonał Ryszarda Nowaka z PiS.

Zdaniem pomysłodawców Sądeckiej Deklaracji Wyborczej, prosta zasada „wszyscy na jednego” ma dać sukces w listopadowych wyborach samorządowych. - To jedyne rozwiązanie, jeśli chcemy rywalizować z kandydatem PiS-u. Za nami pilotażowe, wstępne rozmowy - mówi radny Kazimierz Sas, przed laty poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i wielokrotny kandydat na prezydenta Nowego Sącza. Platforma Obywatelska zapowiedziała, że nazwisko kandydata do najwyższego urzędu w Nowym Sączu poznamy do połowy lutego. Tak się jednak nie stało.
 

- Zmienił się scenariusz polityczny. Nie wynika to z naszej niemocy, ale z konkretnych planów. W najbliższą środę na konferencji prasowej zaprezentujemy siły zjednoczonej opozycji. Każda z grup, która będzie się włączała w tę samorządową opozycję, będzie miała prawo desygnować swojego kandydata na kandydata. Specjalnie spowolniliśmy ten proces, żeby można było wybrać najlepszą osobę - zaznacza poseł Andrzej Czerwiński.

Priorytetem dla Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych jest utrzymanie władzy w sejmiku województwa małopolskiego oraz wygranie w miastach prezydenckich.

W siłach zjednoczonej opozycji oprócz PO będą: Nowoczesna, SLD, KOD, dwie młodzieżówki demokratyczne PO i Nowoczesnej oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet Barbary Żytkowicz. To jednak niepełny przekrój zarówno ogólnopolskiej, jak i sądeckiej opozycji.

- Nie uczestniczyłem w takich wspólnych rozmowach - mówi radny wojewódzki Stanisław Pasoń z PSL. Ludowcy już cztery lata temu zrezygnowali z wystawiania kandydata na prezydenta Nowego Sącza. Jak się okazuje, w sprzymierzonych siłach zabraknie realnego kontrkandydata dla PiS, czyli Koalicji Nowosądeckiej.

- Nie chcemy wchodzić w żadne polityczne rozgrywki. W Nowym Sączu jest wiele osób, które chcą zmian, i nie ma tu podziału na PiS, Platformę czy Kukiza, ale na zwolenników lub przeciwników tego, co się w mieście dzieje - zaznacza Ludomir Handzel, który jako kandydat Koalicji Nowosądeckiej w 2014 r. prezydencki fotel przegrał , bo zabrakło mu zaledwie 188 głosów.

- Nowy Sącz nie jest miastem dla dużej polityki. Nowy prezydent powinien się zająć m.in. gospodarką i poprawą jakości życia mieszkańców, ale tylko wyłącznie w sposób bezpartyjny. Powinien ponad podziałami rozwiązywać nasze lokalne problemy. Brak udziału w porozumieniu potwierdza Jacek Żelasko, wiceprezes stowarzyszenia Koalicja Nowosądecka.

- Nie chcemy brać udziału w politycznych rozgrywkach. Nam zależy na tym, by ludziom w Nowym Sączu żyło się lepiej, by miasto się rozwijało - wyjaśnia Żelasko. Z drugiej strony wiceprezes Koalicji Nowosądeckiej dodaje, że trzeba dążyć do rozwiązywania bardzo wielu problemów miasta wspólnie ze wszystkimi środowiskami, w tym także z członkami partii politycznych z Nowego Sącza.

Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość nie ogłosiło jeszcze, kto będzie kandydatem na prezydenta Nowego Sącza. Pełnomocnik partii na Sądecczyźnie Wiesław Janczyk zapewnił, że nazwisko kandydata znane będzie już w kwietniu. Na pewno nie będzie to aktualny prezydent Nowego Sącza. Ryszard Nowak zapowiedział już, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach. Na jego następcę typowani są m.in. prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek i radny miejski Andrzej Bodziony. 

 

Źródło: gazetakrakowska.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu