+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Następstwa referendum w Katalonii

Prasa  ag/ac 2017-10-04 13:00

Niedzielne referendum w sprawie niepodległości Katalonii po decyzji premiera Hiszpanii Mariano Rajoya przekształciło się z miejsca, gdzie ludzie chcieli wrzucać kartki do urny w miejsce bitwy i to dosłownie. Ponad 90 procent z 2 milionów 260 tysięcy głosujących opowiedziało się za niepodległością. Kto próbuje zbić kapitał polityczny na wydarzeniach w Hiszpanii?

Premier Katalonii uznał referendum za wiążące. Zaś premier Rajoy oświadczył, że nie było żadnego referendum, zaś postępowanie władz lokalnych nazwał strategią wymierzoną w ład i demokrację. 

Ryszard Czarnecki z PiS zwraca uwagę, że stan formalno-prawny jest taki, że referendum było sprzeczne z hiszpańską konstytucję. Ale on, jako polityk nie chce się wtrącać w wewnętrzne sprawy Hiszpanii. - Również w trakcie debaty, która ma się jutro odbyć w parlamencie, będę wyrażał takie zdanie - zapewnia europoseł.

Andrzej Czerwiński z PO zauważa, że w wielu krajach są ruchy autonomiczne. W Polsce jest Ruch Autonomii Śląska. Zaś nawiązując do wydarzeń w Hiszpanii podkreśla, że jest tam król, który może stać się rozjemcą i mediatorem. - Nie, żeby Unia, żeby ktoś z boku powiedział, co tam dla nich powinno być dobrego - mówi poseł.

Jakub Stefaniak z PSL stoi na stanowisku, że nikt nie może zwolennikom autonomii, czy to w Polsce czy za granicą, odbierać historycznej tożsamości. - Ale nie można też zapominać o przyszłości - podkreśla. Wskazuje na zagrożenia dla Europy.

Jakie jest stanowisko uczestników debaty o propozycji RAŚ, które chce utworzenia silnych, autonomicznych województw, które samodzielnie decydowałyby o własnych sprawach? Co katalońskie referendum oznacza dla Hiszpanii i dla całej Unii Europejskiej? Posłuchaj nagrania całej debaty.

Źródło: polskieradio.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu