+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Komisja ds. wyłudzeń VAT potrzebna? Czerwiński: potrzeba rzetelności, nie propagandy

Prasa  Piotr Gociek 2017-08-16 14:03

Były minister skarbu Andrzej Czerwiński uważa, że pomysł powołania sejmowej komisji śledczej do spraw wyłudzeń podatku VAT nie jest zły. Poseł Platformy Obywatelskiej zaznacza jednak, że musi ona służyć wyjaśnieniu procederu, a nie służyć politycznym rozgrywkom.

Ministerstwo Finansów pokazało skalę wyłudzeń podatku VAT w minionych latach. Straty państwa związane z oszustwami mogą sięgać 250 miliardów złotych. Wicepremier Mateusz Morawiecki domaga się powołania sejmowej komisji śledczej w tej sprawie. 

Jak zaznaczał w radiowej Jedynce Andrzej Czerwiński, jest on zwolennikiem wyjaśnienia procederu wyłudzeń podatku VAT. - Jeśli mówi się o dziesiątkach miliardów złotych, które rzekomo były wyłudzane z budżetu państwa, mówi się o sukcesie rządu, który znalazł miliardy nie wiadomo skąd, to te sprawy trzeba wyjaśnić - mówił Czerwiński. - Trzeba pokazać, że nie jest to propaganda, że (komisja) nie jest na użytek bieżącej polityki - mówił były minister skarbu.

Andrzej Czerwiński zaznaczał, że wszelkie podsumowania i wyciągane na ich podstawie wnioski skąd i jak zdobyto dodatkowe wpływy z VAT-u, muszą być oparte na rzeczowych analizach finansowych. 

Z danych resortu finansów wynika, że w latach 2008 - 2015 wpływy z VAT-u, zamiast rosnąć, często spadały. Z kolei w pierwszym półroczu tego roku dochody z VAT-u wyniosły 80 miliardów złotych i było to najlepsze półrocze od wprowadzenia tego podatku w Polsce.

Źródło: polskieradio.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu