+48 18 444 17 23 • Biuro Posła Andrzeja Czerwińskiego

Czerwiński, PO: kupno aktywów EDF przez polskie firmy jest na wyrost

Energetyka  DARIUSZ CIEPIELA 2017-01-30 21:58

W przypadku sprzedaży swoich aktywów, EDF powinien mieć możliwość wyboru tego, komu je sprzeda. Ingerencja państwa i udział grup energetycznych kontrolowanych przez państwo jest w tym przypadku na wyrost. Może to doprowadzić do tego, że koszty tej transakcji zostaną pokryte ze zwiększonych rachunków za energię elektryczną i cieplną - mówi wnp.pl Andrzej Czerwiński, poseł PO, były minister Skarbu Państwa.

Spółki Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie (memorandum of understanding) z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie kupna aktywów EDF w Polsce oraz badania due diligence w tym zakresie.

Zdaniem Andrzeja Czerwińskiego, posła Platformy Obywatelskiej i byłego ministra Skarbu Państwa zaangażowanie się grup energetycznych kontrolowanych przez Skarb Państwa w kupno aktywów EDF nie jest konieczne.

- W przypadku sprzedaży swoich aktywów, EDF powinien mieć możliwość wyboru tego, komu je sprzeda. Ingerencja państwa i udział grup energetycznych kontrolowanych przez państwo jest w tym przypadku na wyrost. Może to doprowadzić do tego, że koszty tej transakcji zostaną pokryte ze zwiększonych rachunków za energię elektryczną i cieplną – komentuje Andrzej Czerwiński dla wnp.pl.

Jego zdaniem EDF powinien mieć prawo sprzedaży swoich aktywów wybranemu przez siebie podmiotowi, przecież państwo posiada możliwość ingerencji w funkcjonowanie podmiotów energetycznych, np. przez udzielane koncesje przez Prezesa URE a więc gwarancja dostarczania energii elektrycznej i ciepła może zostać w ten sposób uzyskana.

- Przez wiele lat bardzo intensywnie pracowaliśmy nad rozwojem rynku energii elektrycznej. Podmioty prywatne znacząco wzmacniają konkurencyjność, prowadzą do obniżenia kosztów i stabilizacji cen energii elektrycznej. Zagrożenia dla przerwania dostaw energii elektrycznej dziś nie ma. Prywatyzacja wytwarzania energii i ciepła, poza kluczowymi aktywami jak PGE, nie stanowi zagrożenia dla interesu państwa - dodaje Andrzej Czerwiński.

Przypomnijmy, że EDF początkowo chciał sprzedać elektrownię w Rybniku czeskiej grupie EPH a aktywa ciepłownicze australijskiemu funduszowi IFM Investors. Na takie rozwiązanie nie zgodził się jednak polski rząd, który wpisał aktywa EDF na listę firm strategicznych. Taka lista powstała w oparciu o ustawę przyjętą przez koalicję PO-PSL.

- Pod koniec kadencji poprzedniego parlamentu, w lipcu 2015 r., przyjęliśmy ustawę o kontroli Skarbu Państwa nad niektórymi spółkami i inwestycjami, która umożliwia ingerowanie państwa w sprzedaż podmiotów, którym grozi wrogie przejęcie. Ustawa ta miała dotyczyć najważniejszych spółek z punktu widzenia funkcjonowania państwa – mówi Andrzej Czerwiński.

Zwraca uwagę, że ustawa nie zawierała jednak listy firm, które są pod taką ochroną, wpisaniem konkretnego podmiotu na tę listę miał zajmować się specjalnie powołany Komitet, który podejmował decyzję po przekazaniu informacji przez ministra i rząd oraz różne strony biznesowe, że jakiemuś podmiotowi grozi wrogie przejęcie ze szkodą dla interesów państwa. W chwili przyjmowania ustawy PO z PSL polemizowało z PiS, który chciał, aby w ustawie znalazł się wykaż konkretnych firm.

- W takiej sytuacji prawnej PiS objął rządy. Dziś widzimy, że PiS próbuje budować narodowe grupy w wielu sektorach gospodarki, ograniczając tym samym rolę podmiotów prywatnych. Są oczywiście pewne działalności, jak przesył energii elektrycznej i gazu, czy linie kolejowe, gdzie kontrola państwa powinna zostać utrzymana, ale w wielu obszarach, jak przewozy kolejowe czy wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, nie jest to konieczne. W tych obszarach powinna być dopuszczona konkurencja, co skutkuje podniesieniem jakości zarządzania i ograniczeniem cen - podsumowuje Andrzej Czerwiński.

Źródło: energetyka.wnp.pl

@poselczerwinski Budowa Instalacji Granulacji Mechanicznej Nawozów - historyczne wydarzenie dla tarnowskich Zakładów 12 godzin temu

@Grupa_Azoty 1/2 W samym Tarnowie #GrupaAzoty zamierza zrealizować inwestycje o wartości 1 mld zł @poselczerwinski 12 godzin temu

@Grupa_Azoty Minister Skarbu Państwa podkreślił dziś, że "#GrupaAzoty krok po kroku realizuje założony gigantyczny plan inwestycyjny" 12 godzin temu